Koncert s Komorní filharmonií Pardubice – 12. 12. 2010

video

Předvánoční zkoušky dětského pěveckého sboru Viola se letos nesly ve zvláštním duchu. Mnozí z nás byli natěšeni, někteří se možná trošku báli. Dostali jsme totiž nabídku zazpívat si s dalšími sbory z Pardubického kraje za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice. Háček však byl v tom, že jsme museli nacvičit zcela nový program, který trval asi půl hodiny. Šlo o píseň Adeste fideles, která dala název celému koncertu, a o suitu koled Vánoce malých zpěváčků od Věroslava Neumanna.

Protože jsme měli kvůli zájezdu do USA na zkoušení málo času, museli jsme zvýšit počet zkoušek a soustředění. Jeden víkend jsme dokonce strávili ve škole i přes noc. Počáteční představa, že budeme moci zpívat z not, se rozplynula už na první společné zkoušce s PDPS v Jablonném nad Orlicí. Týden před dvěma velkými koncerty bylo zcela jasné, že když někdo neumí slova, nemá v Pardubicích co dělat. Ano, celodenní zkouška všech pěti sborů toho byla jasným příkladem. Nezbývalo nám nic jiného než dohnat resty, doučit se melodii, některá slova navíc, obrnit se odvahou a vyjet v neděli 12. 12. 2010 do krajského města.

Dopoledne jsme ještě zkoušeli, aby byly oba koncerty těmi nejlepšími. Pak už jen šetřit hlasivky a zbavit se obav. A už zpíváme. Adeste fideles s doprovodem varhan diriguje pan sbormistr Vlastislav Novák. Během Vánoc malých zpěváčků neslyšíme víc než několik lidí vedle sebe, orientujeme se podle toho, jak pan dirigent Marko Ivanovič ukazuje a filharmonie hraje. A je přestávka, po které následuje Rybova Česká mše vánoční Hej, mistře v podání brněnského sboru pod vedením sbormistra Michala Vajdy. Všichni nadšeně tleskají, vstávají ze sedadel a na závěr si všichni i s publikem zpívají koledu Narodil se Kristus Pán. Takto vypadal i druhý koncert začínající jen pár hodin poté. I přesto, že jsme se snažili odjet co nejdříve, nepodařilo se nám přijet tak brzy, jak jsme si přáli, takže se nám poněkud hůře vstávalo další den do školy. Ale každopádně to byl zajímavý zážitek, na který dlouho nezapomeneme.

Za pěvecký sbor Viola – Pavla Šulcová (Zdroj: Žamberecké listy)