Šiauliai, Klajpéda – Litva 2007

repertoár

V pátek 8. června 2007 večer se pěvecký sbor Viola vydal na dalekou cestu do Litvy na pozvání chlapeckých pěveckých sborů Dagilelis a Gintarelis.

V sobotu dopoledne jsme pro ukrácení dlouhé chvíle sledovali video, ve kterém vyváděl své kousky Mr.Bean, když se najednou ozvala obrovská rána a syčení. Posléze jsme zjistili, že došlo ke kolizi s polským traktorem, který nám poškodil levou přední část autobusu. Naštěstí zůstal autobus pojízdný a po třech hodinách čekání, než se vše vyřešilo, jsme mohli pokračovat dál.

Téměř po 24 hodinách jsme konečně dorazili do města Šiauliai. Před školou, kde má své zkoušky chlapecký sbor Dagilelis, nás už netrpělivě čekali „náhradní rodiče“, kteří se na nás velmi těšili. Postupně si nás rozebrali a odvezli domů. Po první noci v rodinách jsme byli všichni nadšení a celé dopoledne rozebírali nové zážitky. Ale museli jsme se i připravit na koncert v katedrále, který nás ten den čekal, a dobře se rozezpívat. Po výtečném obědě jsme se šli převléknout a připravit na odchod.

V katedrále nás vřele přivítali jako zahraničního hosta festivalu a jako první zpíval místní chlapecký sbor Dagilelis. Po jejich zpívání jsme přišli na řadu my a náš repertoár. Sklidili jsme velký úspěch a uznání místních lidí. Na závěr nastoupil chlapecký sbor Gintarelis z Klaipedy. Po příjemném koncertě odcházeli všichni s úsměvem na tvářích zpět do svých rodin.

V pondělí 11. června jsme měli dopoledne kulturní program. Prohlédli jsme si město, zajeli se podívat k nedalekému jezeru a nakonec navštívili jedinečné muzeum koček, ve kterém bylo více jak 40 000 exponátů souvisejících s kočičkami. Odpoledne jsme zpívali na místní konzervatoři. Zde jsme opět sklidili velký úspěch a navázali další kontakty se zdejším sborem. Za odměnu na nás odpoledne čekal opět hezký kulturní program.

Navštívili jsme posvátnou Horu křížů, kde se nachází více jak 55 000 nejrůznějších křížů a křížků. Samozřejmě, že i Viola zde na památku jeden kříž zanechala. Prohlédli jsme si také nedaleký klášter. Mniši zrovna sloužili mši, kterou jsme nesměli rušit. A aby toho nebylo málo, na závěr jsme ještě navštívili ruční výrobu černé keramiky. Také ta se nám velice líbila.

V úterý jsme se rozloučili s „náhradními rodiči“ a vydali jsme se k přímořskému městu Klaipeda. Hned po příjezdu do města jsme se jeli „přivítat“ s osvěžujícím Baltským mořem. Odpoledne jsme pak navštívili lázeňské městečko Palanga. V krásném parku se v bývalém zámečku nachází unikátní sbírka jantaru. Od muzea jsme se vydali na několikakilometrovou procházku po pláži, až jsme došli k molu, ze kterého se nám naskytl krásný výhled na moře. A pak už honem zpět do Klaipedy. Tam si nás rozebrali další „náhradní rodiče“ a odvezli si nás k sobě domů.

Ve středu jsme se přeplavili trajektem na protější Kuršský poloostrov. Na něm jsme navštívili muzeum vodních živočichů, před kterým jsme měli také dvacetiminutové vystoupení s českými lidovými písněmi a krásné představení v delfináriu. Odtamtud jsme jeli zpět a po obědě se vydali do velkého obchodního centra. Plni dojmů a unaveni nakupováním jsme navečer vyrazili zpět k domovu.

Cesta ubíhala velmi rychle a ve čtvrtek 14. června jsme šťastně dorazili ke škole, kde na nás z oken mávali naši spolužáci. Náš krásný týdenní výlet do Litvy nám mohli ze školních lavic jenom závidět.

Za pěvecký sbor Viola Jitka Paříková a Eva Pauková