Šiauliai – Litva 2013

video

program zájezdu

repertoár

fotogalerie

Po šesti letech se dětský pěvecký sbor Viola opět vypravil na několikadenní koncertní zájezd do Litvy. Po dlouhé a náročné cestě jsme konečně přijeli do 4. největšího města Litvy, Šiauliai. Zúčastnili jsme se jako diváci zahajovacího koncertu soutěže Šiauliai cantat 2013 a následně se rozjeli do rodin, ve kterých jsme měli strávit tři noci. Starali se o nás dobře, mnozí z nás hráli hry na zahradě, deskové hry, pexeso, byli na bowlingu, jiní zase hráli na klavír, dívali se na televizi, byli na nákupech nebo se procházeli po městě. Samozřejmě nemohu opomenout dobré jídlo, ať už v rodinách, tak i v restauracích či pizzeriích, a také snahu všech porozumět nám, mnohdy se i naučit česky.

A teď už k našemu programu. V sobotu 25. května jsme si zasoutěžili s ostatními sbory na již dříve zmiňované soutěži Šiauliai cantat 2013, kde jsme získali 69 bodů ze 100 z hlediska mezinárodního hodnocení pěveckých sborů. Porotci nám nechtěli věřit, že nejsme výběrový sbor z velkého města. Soutěž trvala celý den, takže zbyl pouze čas na krátkou prohlídku města a už jsme se jen přesunuli na večeři zpátky do rodin. V neděli odpoledne nás čekaly další dva koncerty, každý v jiném kostele. Ale nepředbíhejme. Hned ráno jsme vyrazili na Horu křížů hledat ten „náš“, který jsme zde zanechali při první návštěvě v roce 2007. Bohužel se nám ho nepodařilo najít, tak nám nezbylo nic jiného než „zasadit“ kříž nový. Po obědě nás čekal náš první nedělní koncert v kostele svaté Panny Marie, pak následoval koncert společně s Dětským sborem berlínské opery v kostele sv. Jiří. Oba koncerty se nám vydařily, druhý měl však větší úspěch, protože mezi diváky byla spousta „našich litevských rodičů“. Zbyla nám ještě trocha času, a tak jsme se vydali ještě s jedním sborem do bazénu, kde jsme strávili asi dvě hodiny plaváním a relaxováním ve vířivce či v sauně.

Večer si nás opět na večeři a poslední noc v Litvě rozebrali rodiče. Ráno probíhalo velké loučení a následná cesta do hlavního města Vilniusu. Cestou jsme se na chvíli zastavili u nejslavnějšího litevského hradu Trakai. Ve Vilniusu jsme se nejprve prošli po nejvýznamnějších památkách a zbytek času do odjezdu nakupovali v obrovském nákupním centru Akropolis.

Cesta domů proběhla v pořádku a tak nezbývá než konstatovat, že jsme čtvrtstoletí trvání pěveckého sboru Viola oslavili opravdu důstojně.