Oskarshamn – Švédsko 1993

10.června 1993 v 6 hodin ráno začala naše cesta do Švédska. Směr naší cesty byl přes Polsko a Německo do přístavu Sassnitz. Ve 22:30 jsme se s autobusem Volvo nalodili na trajekt do Švédska. Cesta po moři trvala asi 4 hodiny, a protože jsme jeli přes noc, přespali jsme na lodi. Druhého dne jsme absolvovali prohlídku města Malmö, kde jsme se cestou zastavili u jezera Helgosgőn poblíž města Vägő. V 6 hodin jsme dorazili do Oskarshamnu, kde jsme strávili další tři dny. Ještě týž den jsme šli na večerní párty s diskotékou, kde jsme dostali malé občerstvení.

V sobotu dÿolሴʔne jsme si šli prohlédnout Oskarshamn a po obědě následoval zábavný program na stadionu. Potom jsme se rozjeli do Vimmerby (asi 60 kilometrů od místa kde jsme bydleli) navštívit pohádkový svět spisovatelky Astrid Lingrenové, ale protože nám to neumožnila finanční stránka, aspoň jsme viděli, kde tato výborná spisovatelka vyrůstala. Kolem šesté hodiny jsme zazpívali ve Vimmerbském kostele a pak následovala neplánovaná večeře na zdejší faře. V neděli od rána jsme se připravovali na soutěž, které se zúčastnilo 12 sborů: z NSR, z Maďarska a 4 sbory z ČR z kterých jsme zpívali jako první. Ve 13 hodin proběhlo vyhodnocení: Jako první se umístil sbor z Německa, druhý z Izraele a třetí byl Korálek.

Další den jsme v 11 hodin zazpívali české lidové písně na Malém náměstí, kde byl i sbor ze Španělska. Odpoledne jsme se šli podívat na Švédské moře a někteří otužilci ho i poznali. Poslední den jsme naposledy zamávali Oskarshamnu a na cestě domů jsme ještě projeli šesti kilometrový most. Ve 13 hodin jsme se nalodili na trajekt z Trelleborgu a se slzami v očích jsme mávali zemi mlýnů.